Pokud jste nyní stále zaměstnaná (tj. máte pracovní poměr na dobu neurčitou, ve kterém aktuálně máte rodičovskou dovolenou) a vaše zaměstnání nezanikne (muselo by se jednat o specifický případ – například, že by firma ukončila svou činnost, jinak výpověď během rodičovské „jen tak“ dostat nemůžete), pak byste u dalšího dítěte, měla mít s největší pravděpodobností nárok na peněžitou pomoc v mateřství.
To, že byste případně ihned po skončení rodičovské, nastoupila rovnou do pracovní neschopnosti a na neschopence byla až do začátku další mateřské, by v zásadě nemělo hrát žádnou negativní roli pro nárok na PPM na druhé dítě. Nemělo by to mít negativní vliv ani na výpočet výše PPM.
Pokud se vám druhé dítě narodí do 4 roků toho prvního (resp. pokud budete mít začátek mateřské do 4 roků prvního dítěte), pak máte nárok na mateřskou, která bude „minimálně stejně vysoká“, jako u prvního dítěte.
Pokud je začátek další mateřské do 4 roků věku toho prvního (předchozího) dítěte, tak se vám určí vyměřovací základ na základě aktuálních podmínek. Ten se porovná s vyměřovacím základem, který se použil pro výpočet PPM u prvního dítěte. A pro výpočet PPM na druhé dítě se použije ten vyměřovací základ, který bude vyšší.
Celý článek: Z čeho se bude počítat mateřská u dalšího dítěte?