Podpora v nezaměstnanosti

9 Hype

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, po skončení DPČ?

U dohody o pracovní činnosti (DPČ), můžete dát zaměstnavateli výpověď podobně, jako u klasického pracovního poměru. Podmínky pro výpověď (výpovědní dobu), jsou ale u DPČ jiné. Výpověď musí být dána písemně – ústní výpověď není právně platná. Standardní výpovědní doba, Zobrazit více →
6 Hype

Podpora v nezaměstnanosti a nekolidující zaměstnání

Jako uchazeč o zaměstnání na Úřadu práce, můžete pracovat na dohodu o pracovní činnosti, za předpokladu, že příjem z této dohody nepřesáhne jednu polovinu minimální mzdy. V roce 2021 je minimální mzda 15 200 Kč. Příjem z DPČ by tedy neměl přesáhnout 7600 Kč Zobrazit více →
7 Hype

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Podmínkou, pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, je minimální „odpracovaná“ doba (doba účasti na důchodovém pojištění), v rozsahu alespoň 12 měsíců, za poslední dva roky (posledních 24 měsíců). Viz. zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 39: § 39 (1) Nárok Zobrazit více →
6 Hype

Výpověď pro nadbytečnost po rodičovské dovolené

Během výpovědní lhůty, můžete buď ještě dva měsíce pracovat, nebo vás zaměstnavatel může nechat doma. Pak by se jednalo o překážku na straně zaměstnavatele, a vy máte nárok na náhradu mzdy. V každém případě, máte od 26. 10. 2021 nárok Zobrazit více →
8 Hype

Ukončení pracovního poměru po rodičovské + výše podpory?

Jako zaměstnanec, můžete dát zaměstnavateli výpověď i během pracovní neschopnosti. Omezení, které stanovuje zákoník práce, se týká pouze zaměstnavatele. Ten vám během vaší pracovní neschopnosti, nesmí dát výpověď (kromě specifických případů). Vy ale můžete dát výpověď i během neschopenky. Pokud Zobrazit více →
9 Hype

Výpočet podpory v nezaměstnanosti po změně na zkrácený úvazek

Výše podpory v nezaměstnanosti, je určena příslušným zákonem – konkrétně v paragrafu 50, zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004: § 50 (1) Výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci se stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u Zobrazit více →
7 Hype

Sociální a zdravotní během neschopenky po skončení zaměstnání

Pokud máte smlouvu na dobu určitou, a ta vám skončí k datu, které bylo ve smlouvě dojednáno, pak se ale na vaší pracovní neschopnosti, nic nemění. I po skončení pracovního poměru na dobu určitou, pokračuje vaše neschopenka dále (dokud ji neukončí Zobrazit více →
6 Hype

Nárok na podporu po skončení mateřské dovolené

Jen pro přesnost, zcela určitě jste nebyla 7 roků na mateřské dovolené. Spíše se jednalo o rodičovskou dovolenou. Mateřská dovolená, je pouze 28 nebo 37 týdnů (v době krátce před porodem, a následně i po porodu). Následuje pak rodičovská dovolená, kterou Zobrazit více →
Užíváme cookies, abychom Vám zajistili, snadnější použití našich stránek. Pokud budete prohlížet stránky, předpokládáme, že s cookies souhlasíte. Více najdete - Podmínky a osobní údaje
Rozumím