Mám nárok na proplacení dovolené při ukončení zaměstnání?

3 Hype

Nárok na dovolenou po mateřské dovolené v roce 2022

Na proplacení dovolené zcela určitě nebudete mít nárok. Proplacení nevyčerpané dovolené, umožňuje zákoník práce, pouze v případě, kdy je ukončován pracovní poměr. V jiných případech proplacení dovolené není možné. Co se týká nároku na dovolenou, tak na tu vám vzniká Zobrazit více →
5 Hype

Mám nárok na paragraf na pohřeb?

Zaměstnavatel má povinnost poskytnout vám pracovní volno (s náhradou mzdy nebo bez náhrady mzdy) v konkrétních, přesně specifikovaných případech. Jedná se především o ustanovení paragrafu 199, Zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.): § 199 (1) Nemůže-li zaměstnanec konat práci pro Zobrazit více →
3 Hype

Nevyčerpaná dovolená před nástupem na mateřskou, smlouva na dobu určitou

Ukončení pracovního poměru, je v zásadě jediný z případů, u kterého zákon připouští možnost proplacení dovolené. V jiných případech pak proplácení dovolené možné není (třeba když vám zůstane nevyčerpaná dovolená na konci roku apod.). Konkrétně se jedná o zákoník práce, Zobrazit více →