Kdo má nárok na podporu od Úřadu práce

6 Hype

Z čeho se mi bude počítat podpora v nezaměstnanosti po dlouhodobé neschopence?

V případě, že jste nyní v pracovní neschopnosti a ve 3 čtvrtletí 2022 (měsíce červenec až září 2022), nebudete mít odpracováno alespoň 21 směn, pak se nedá určit průměrný výdělek. To, že dostáváte nemocenské dávky, nehraje žádnou roli – nemocenské Zobrazit více →
1 Hype

Evidence na ÚP – mimo své trvalé bydliště

Trvalé bydliště, nemusí hrát vůbec žádnou roli, pro evidenci na Úřadu práce. Co se týká konkrétně žádosti o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání (a případně o podporu v nezaměstnanosti), pak je to možné vyřídit na kterémkoliv Úřadu práce v Zobrazit více →
12 Hype

Z jakého příjmu bude vypočtena výše podpory v nezaměstnanosti?

Pro výpočet podpory v nezaměstnanosti, je rozhodující průměrný čistý měsíční výdělek, za poslední ukončené kalendářní čtvrtletí, v posledním ukončeném zaměstnání. Váš poslední dosažený příjem, před začátkem dlouhodobé pracovní neschopnosti, je tedy pro výpočet podpory v nezaměstnanosti irelevantní (nehraje žádnou roli). Zobrazit více →
5 Hype

Ukončení zaměstnání – budu mít nárok na podporu v plné výši?

Pokud je pracovní poměr ukončen výpovědí ze strany zaměstnance, nebo dohodou, podle zákonných důvodů, uvedených v paragrafu 52, zejména písmeno a) až c) (tedy zpravidla pro „nadbytečnost“ či z „organizačních důvodů“), tak je nárok na podporu v plné výši: • Zobrazit více →
7 Hype

Výpočet podpory po mateřské dovolené – práce na poloviční úvazek

Výpočet podpory v nezaměstnanosti, se provádí na základě průměrného čistého výdělku v posledním zaměstnání – viz paragraf 50, zákon o zaměstnanosti: § 50 (1) Výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci se stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého Zobrazit více →
7 Hype

Podpora v nezaměstnanosti a odstupné při ukončení zaměstnání

Pokud je při ukončení zaměstnání (výpovědí nebo dohodou), vyplaceno odstupné, pak to má vliv na podporu v nezaměstnanosti. Po dobu, za kterou bylo vyplaceno odstupné, se podpora v nezaměstnanosti nevyplácí. Neznamená to ale zkrácení doby, po kterou je na podporu Zobrazit více →
8 Hype

Brigáda v zahraničí a pracovní úřad

V době, kdy vám náleží podpora v nezaměstnanosti, nesmíte mít jako nezaměstnaný na Úřadu práce, žádný příjem ze zaměstnání/brigády (resp. zahájení nějaké práce/brigády, by vedlo k přerušení výplaty podpory v nezaměstnanosti, a to bez ohledu na výši příjmu). V době, Zobrazit více →
5 Hype

Nárok na další podporu v nezaměstnanosti

Základní podmínkou, pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, je účast na důchodovém pojištění (tj. například doba v zaměstnání), alespoň v rozsahu 12 měsíců za poslední dva roky. Posuzuje se období posledních dvou roků, před datem podání žádosti o podporu v Zobrazit více →