Vážné důvody pro výpověď od zaměstnance

3 Hype

Pracovní neschopenka před zahájením dvouměsíční výpovědi z mé strany

Pokud je pracovní neschopnost zahájena ještě v době zaměstnání (kdy jste účastníkem nemocenského pojištění), nebo případně do 7 kalendářních dní od ukončení pracovního poměru, tak se na vás vztahují stejné podmínky, jako pro jakéhokoliv jiného zaměstnance. To, že jste ve výpovědní Zobrazit více →
8 Hype

Nemocenská v době výpovědi – nárok na nemocenské dávky

Během pracovní neschopnosti, dostáváte nejprve náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele (prvních 14 dní) a následně nemocenské dávky (od 15 dne). U těchto dvou věcí, se mírně liší podmínky, kdy je nárok na „nemocenskou“ i po skončení zaměstnání. Náhradu mzdy Zobrazit více →
9 Hype

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, po skončení DPČ?

U dohody o pracovní činnosti (DPČ), můžete dát zaměstnavateli výpověď podobně, jako u klasického pracovního poměru. Podmínky pro výpověď (výpovědní dobu), jsou ale u DPČ jiné. Výpověď musí být dána písemně – ústní výpověď není právně platná. Standardní výpovědní doba, Zobrazit více →
5 Hype

Výpověď dohodou v nemocenské u onkologického pacienta

Pokud je pracovní poměr ukončen během pracovní neschopnosti dohodou, nebo případně výpovědí ze strany zaměstnance (zaměstnavatel výpověď dát během neschopenky nemůže), tak se v zásadě nic nemění. Nárok na nemocenské dávky se nijak nemění. Neschopenka bude pokračovat dále, dokud ji neukončí Zobrazit více →
5 Hype

Ústní dohoda o pracovní činnosti – jedná se o práci načerno?

Obecně platí, že zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.), ukládá zaměstnavateli povinnost uzavřít pracovní smlouvu písemně – viz § 34 odst. 3 zákoníku práce: § 34 (1) Pracovní smlouva musí obsahovat  a) druh práce, který má zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonávat, Zobrazit více →
8 Hype

Nemocenská po ukončení pracovního poměru

Obecně platí, že v době, kdy jste v pracovní neschopnosti, vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď. V této době se na vás vztahuje ochrana v podobě zákazu výpovědi od zaměstnavatele – viz zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 53: § 53 (1) Zakazuje se Zobrazit více →
6 Hype

Výpověď ve zkušební době – nárok na dávky z úřadu práce?

Základním předpokladem, abyste měla nárok na podporu v nezaměstnanosti je to, že v době, kdy si o ni budete žádat, budete splňovat minimální „odpracovanou“ dobu (doba účasti na důchodovém pojištění), v délce nejméně 12 kalendářních měsíců za poslední dva roky. Pokud je splněna Zobrazit více →
9 Hype

Podpora v nezaměstnanosti a stěhování

V případě, že je pracovní poměr ukončen výpovědí ze strany zaměstnance nebo dohodou, bez uvedení vážného důvodu, tak je pak nárok jen na podporu ve výši 45% po celou dobu. Pokud dá výpověď zaměstnavatel, nebo pokud se jedná o výpověď ze Zobrazit více →