Nárok na PPM – kalendářní nebo pracovní dny?

6 Hype

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství („mateřskou“), je opravdu jednou z hlavních podmínek, účast na nemocenském pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní za poslední dva roky – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 32: § 32 Podmínky Zobrazit více →
11 Hype

Konec pracovní smlouvy a těhotenství

Pokud vám na konci června končí pracovní poměr na dobu určitou, pak opravdu máte asi jenom dvě možnosti (pokud s vámi zaměstnavatel nebude chtít pracovní smlouvu prodloužit, což vzhledem k tomu, jak to obvykle funguje ve školství, nepředpokládám): Pokud byste pracovní neschopnost Zobrazit více →
5 Hype

Co dostanu, když nemám nárok na mateřskou?

V dotazu píšete, že máte předpokládaný termín porodu 5. 9. 2017. V tom případě by nástup na „mateřskou“ (resp. zahájení peněžité pomoci v mateřství), vycházel nejpozději na 25. 7. 2017. K tomuto dni, je to 236 dní od zahájení zaměstnání (1. 12. 2016). Pokud Zobrazit více →
7 Hype

Peněžitá pomoc v mateřství po studiu VŠ

Peněžitá pomoc v mateřství je dávka, vyplácená na základě nemocenského pojištění. Účast na tomto pojištění vzniká v zásadě dvěma způsoby – výkonem zaměstnání, ve kterém za vás zaměstnavatel platí nemocenské pojištění. Nebo tím, že si nemocenské pojištění platíte sama, jako OSVČ (dobrovolné Zobrazit více →
4 Hype

Budu mít nárok na PPM když jsem na Úřadu práce?

Na mateřskou, přesněji tedy peněžitou pomoc v mateřství, můžete mít nárok v zásadě pouze tehdy, když jste zaměstnána nebo podnikáte jako OSVČ, a platíte si nemocenské pojištění. Aby vám vznikl nárok na „mateřskou“, tak musí být splněny dvě podmínky. Tou první je, Zobrazit více →
4 Hype

Nárok na MD a PPM – mohu pracovat až do porodu?

Paragraf 32: (2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok Zobrazit více →
6 Hype

Nárok na PPM a ochranná lhůta 180 dní?

Jednou z podmínek nároku na „mateřskou“ (PPM, peněžitou pomoc v mateřství) je minimální doba účasti na nemocenském pojištění 270 dní za poslední 2 roky. Nejedná se ale o „odpracovanou“ dobu v pravém slova smyslu – v některých případech při výkonu nějaké výdělečné činosti, totiž Zobrazit více →
5 Hype

Pozdě podaná žádost o PPM

O PPM byste určitě přijít neměla. Pokud splňujete všechny příslušné podmínky, abyste na ni měla nárok, tak ten určitě pozdním podáním žádosti nezaniká. Také záleží na tom, jestli jste vy podala zaměstnavateli žádost včas, a pak se to jen zadrhlo Zobrazit více →
Užíváme cookies, abychom Vám zajistili, snadnější použití našich stránek. Pokud budete prohlížet stránky, předpokládáme, že s cookies souhlasíte. Více najdete - Podmínky a osobní údaje
Rozumím