5
Hype
Aby měla OSVČ nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), tak je nutné, aby si platila nemocenské pojištění. Zatímco placení zdravotního a sociálního pojištění je povinné (ze zákona), nemocenské pojištění si OSVČ platit nemusí. Nemocenské pojištění je dobrovolné.
Pokud si OSVČ platí nemocenské pojištění, pak má nárok na některé nemocenské dávky – především na nemocenské dávky během pracovní neschopnosti (od 15 dne na neschopence) a na peněžitou pomoc v mateřství. Na některé nemocenské dávky – například ošetřovné – ale OSVČ nárok nemá ani, když si platí pojištění.
Rubrika: Mateřská a rodičovská.Štítky: Jaká je délka PPM, Kalkulačka mateřská 2018, Kalkulačka mateřská pro OSVČ 2018, Kdy má OSVČ nárok na mateřskou, Nárok na mateřskou při podnikání jako OSVČ, Nárok na porodné u OSVČ, Nárok na porodné u OSVČ – minimální příjem, Peněžitá pomoc v mateřství po skončení studia na VŠ, Peněžitá pomoc v mateřství pro OSVČ, Rodičovská a rodičovský příspěvek pro OSVČ v roce 2018 a Výpočet mateřské u OSVČ.