Nemocenské pojištění

6 Hype

Nemocenská a DPČ s platem 13 000 Kč

Při práci na DPČ (dohoda o pracovní činnosti), pokud je sjednán rozhodný příjem vyšší než 2500 Kč, vzniká u zaměstnavatele povinnost platit (mimo jiné) i nemocenské pojištění (zaměstnanec platí sociální (důchodové) a zdravotní, zaměstnavatel zdravotní a sociální pojištění, které zahrnuje Zobrazit více →
4 Hype

Nárok na MD a PPM – mohu pracovat až do porodu?

Paragraf 32: (2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok Zobrazit více →
6 Hype

Návrat ze zahraničí a nárok na mateřskou a rodičovské příspěvky

„Mateřská“ (PPM), je dávka placená na základě nemocenského pojištění. Nárok na ni vzniká případně 6 – 8 týdnů před porodem a vyplácí se 28 týdnů (při narození jednoho dítěte) nebo 37 týdnů (narození 2 a více dětí). Abyste měla nárok Zobrazit více →
2 Hype

Nárok na nemocenskou když člověk nepracuje?

Nemocenské dávky, kam spadá i „nemocenská“ v době pracovní neschopnosti, jsou vypláceny na základě nemocenského pojištění. Za zaměstnance platí nemocenské pojištění zaměstnavatel v rámci povinných odvodů zaměstnavatele. Samostatně výdělečné osoby (OSVČ), si pak sami mohou hradit dobrovolné nemocenské pojištění. Mezi placením zdravotního Zobrazit více →
1 Hype

Konec rodičovské a začátek mateřské

S neplaceným volnem je to poněkud složitější. Můžete o něj zaměstnavatele požádat, ale ten vám jej nemusí poskytnout. Je to čistě na jeho rozhodnutí, není zde žádný zákonný nárok. Pokud by zaměstnavatel nesouhlasil, musela byste na tyto dva měsíce nastoupit Zobrazit více →
1 Hype

Změna zaměstnání před nástupem na mateřskou

Podmínku nároku na PPM (peněžitá pomoc v mateřství) je účast na nemocenském pojištění po dobu nejméně 270 kalendářních dní. Účast na nemocenském pojištění u zaměstnanců vzniká dnem zahájení pracovního poměru. A trvá po celou dobu trvání pracovního poměru – a Zobrazit více →
1 Hype

Mateřská a peněžitá pomoc v mateřství OSVČ 2017

Podmínky pro nárok a výpočet výše PPM (peněžité pomoci v mateřství) jsou pro zaměstnance i OSVČ v zásadě stejné. Co se týká podmínek, tak jak OSVČ, tak i zaměstnanci musí splňovat podmínku minimální doby nemocenského pojištění v rozsahu 270 kalendářních Zobrazit více →
7 Hype

Sociální pojištění – working holiday vízum na rok do zahraničí

Ze zákona máte povinnost hradit si pouze zdravotní pojištění. Tomu se příliš nedá vyhnout (viz dále). Sociální pojištění si hradit nemusíte. Tu povinnost má ze zákona Váš zaměstnavatel, nebo povinnost platit si sociální pojištění, mají i podnikající OSVČ.  Takže, pokud Zobrazit více →
Užíváme cookies, abychom Vám zajistili, snadnější použití našich stránek. Pokud budete prohlížet stránky, předpokládáme, že s cookies souhlasíte. Více najdete - Podmínky a osobní údaje
Rozumím