S létem je spojena sousta příjemných zážitků. Je to také hlavní sezóna grilování (i když grilovat se dá myslím skoro celý rok; v létě je to tak nějak příjemnější než v půl metrové závěji sněhu). Grilování je také typicky „mužská“ práce (alespoň tedy u nás v rodině, a i ve všech okolních co znám).
S grilováním je ale spojena i nutná údržba grilu a jeho čištění. A čištění grilu, je bohužel také typicky „mužská“ práce (metoda „zlato, když jsem to všechno ugriloval, ty se určitě postaráš se o úklid a čištění“ nefunguje; žádná rovnoprávnost nebo vzájemné sdílení domácích povinností).
Čištění grilu, ale není žádná velká tragédie. Zvláště, když se to dělá pravidelně, a máte už to naučené.
Pokud máte gril na dřevěné uhlí nebo brikety, otevřete ventilaci a nechte gril vychladnout minimálně 24 hodin. Poté opatrně vyndejte nádobu na popel a vyhoďte její obsah.
Poznámka: Doporučuji popel nesypat kamkoliv vás napadne, zvláště pokud máte okrasnou zahradu, na které má každé stéblo trávy svoje přesné místo – pak je lepší se nejprve poradit se zahradním architektem nebo s manželkou (často je to stejná osoba)
Pokud máte plynový gril, tak neztrácejte čas hledáním nádoby na popel, a klidně se napijte piva, a pokračujte ke kroku 3.