O tom, že exekutor může provádět srážky z platu nebo ze mzdy, když pracujete v zaměstnání a někde něco dlužíte, jste už určitě slyšeli. Pokud by vás ale zajímalo, jak je to s možností exekuce, pokud budete pracovat na dohodu o provedení práce (DPP), pak si to můžete sami spočítat v následující kalkulačce. Podíváme se i na vše co souvisí s DPP a jak je to s exekucí u takového zaměstnání?
Obecně platí, že exekuční srážky mohou být prováděny z mnoha různých příjmů. Ať už je to exekuce na plat, nebo třeba tak i exekuce na důchod. Exekuce může ale být i na podporu v nezaměstnanosti, na sociální dávky, na mateřskou, na rodičovský příspěvek, nebo třeba na nemocenské dávky.
Stejně tak, jako může exekuce postihnout různé druhy příjmů, může postihnout i různé formy pracovně právních vztahů. Exekuční srážky tak mohou probíhat, jak u výplaty z klasického pracovního poměru, tak i při práci na DPČ (dohoda o pracovní činnosti), nebo i při práci na DPP (dohoda o provedení práce).
Během roku 2023, se v Parlamentu projednává novela zákoníku práce. Změna zákona, by měla přinést několik zásadních změn, které se budou týkat především práce na dohodu DPP a DPČ:
- Nárok na dovolenou u dohody DPP a DPČ
- Nárok na příplatky za práci v noci, o víkendu nebo ve státní svátek
- Nárok na ošetřovné (OČR)
V novele zákoníku práce, jsou i další změny. Jedná se například o nové podmínky pro práci z domu (home-office), nebo nové podmínky, pro doručování dokumentů (týkalo by se i doručení výpovědi).
Celý článek: Kalkulačka – výpočet exekuce na DPP od 1. 1. 2023