Máte uzavřenu dohodou o pracovní činnosti, a zajímalo by vás, jak je to s exekucí na příjem z DPČ? Je v zásadě jedno, jestli se jedná o nějakou krátkodobou brigádu, přivýdělek v době, kdy jste na mateřské nebo na rodičovské, nebo jestli máte DPČ, jako vedlejší příjem k hlavnímu zaměstnání.
Pokud máte příjem z DPČ, pak může exekutor, v případě exekučních srážek, postihnout i tento příjem. Obecně totiž platí, že exekutor může nařídit srážky nejenom z platu nebo ze mzdy, ale i z různých dalších příjmů.
Exekuce může ale být i na podporu v nezaměstnanosti, na sociální dávky, na mateřskou, na rodičovský příspěvek, nebo třeba na nemocenské dávky. To jestli se jedná o výplatu ze zaměstnání, příjem z DPP nebo z DPČ, také nehraje žádnou zvláštní roli. Pokud jsou nařízeny exekuční srážky, provádí se z různých příjmů podle stejných pravidel.
Dohoda o pracovní činnosti se nejčastěji používá pro různé dlouhodobější brigády, nebo přivýdělky, u kterých není vyhovující DPP (dohoda o provedení práce), která má limit 300 hodin za rok. Při příjmu z DPČ do 3500 Kč, se neplatí zdravotní pojištění (a obvykle ani sociální pojištění). Daně se však platí vždy. Stejně tak jako se sociální a zdravotní pojištění platí při příjmu nad 3500 Kč.
Celý článek: Kalkulačka – výpočet exekuce na DPČ od 1.1.2022?