Životní a existenční minimum, má velký vliv na to, zda bude mít někdo nárok na sociální dávky. Na začátku roku 2022, ale zatím budou platit stejné částky pro životní a existenční minimum, jako v předchozích letech.
K poslednímu zvýšení došlo již v dubnu 2020. V roce 2021 se zvýšení plánovalo, ale nakonec nebylo schváleno. Jak to bude s případným zvýšením životního minima během roku 2022, si povíme dále.
Pokud je nějaký jednotlivec nebo rodina (více osob ve společné domácnosti) úplně bez příjmu, nebo má jen nízké příjmy (příjem po odečtení nákladů na bydlení, nedosahuje ani životního/existenčního minima), pak se může jednat o osobu ve hmotné nouzi a může vznikat nárok na sociální dávky hmotné nouze – příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení.
Životní minimum (pro jednotlivce nebo rodinu), také rozhoduje o nároku i na další sociální dávky. Na přídavky na dítě je nárok, pokud průměrná výše příjmu v rodině, nepřekračuje 3,4 násobek životního minima.
Na sociální dávku porodné, je zase nárok, pokud je průměrná výše rodiny (či samoživitelky) do 2,7 násobku životního minima.
Životní minimum vstupuje i do výpočtu přídavků na bydlení. Nebo hraje roli i při výpočtu nezabavitelné částky při exekuci (a insolvenci). Od životního minima se může odvíjet výpočet alimentů na dítě po rozvodu, nebo i celá řada dalších věcí.