Při narození dítěte bývá nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) nebo na rodičovskou (rodičovský příspěvek). Zatímco mateřská spadá pod nemocenské dávky (podobně jako třeba nemocenská či ošetřovné), rodičovský příspěvek patří mezi sociální dávky (jako přídavky na dítě nebo příspěvek na bydlení).
Na mateřskou mohou mít nárok jak zaměstnanci, tak i živnostníci (OSVČ). Je ale pravda, že část OSVČ nesplňuje podmínky pro mateřskou a tak na ni nemá nárok. A i ten živnostník, který podmínky splní, zpravidla dostává podstatně nižší částku než, kolik by měl jako zaměstnanec.
Zatímco u zaměstnanců, se výpočet mateřské provádí z jejich platu (hrubé mzdy), u živnostníků je nutné vycházet z jejich příjmů v daňovém přiznání.
Pro výpočet nemocenských dávek (kam spadá peněžitá pomoc v mateřství) je rozhodující vyměřovací základ. Ten je stejný i pro výši záloh na sociální pojištění. Podle vyměřovacího základu je pak možné stanovit i nemocenské pojištění.
Aby měl živnostník nárok na mateřskou, musí si platit nemocenské pojištění. Právě od toho, kolik si platí na nemocenském pojištění, se pak odvíjí výše PPM.
Celý článek: Kalkulačka mateřské pro živnostníky v roce 2020