Minimální sociální pojištění 2022

9 Hype

OBZP a PPM – jak získat nárok na mateřskou?

Případný nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), je podmíněn účastí na nemocenském pojištění. Účast na nemocenském pojištění, vám může vzniknout v zásadě pouze ve dvou případech: Výkonem nějakého zaměstnání, kdy nemocenské pojištění platí zaměstnavatel (může se jednat o práci na HPP, Zobrazit více →
8 Hype

Odvod zdravotního a sociálního pojištění při nekolidujícím zaměstnání

Pokud jste vedený na Úřadu práce, a nepobíráte podporu v nezaměstnanosti, pak máte možnost přivýdělku na nějaké brigádě či v nějakém zaměstnání. Omezením, je maximální možná výše výdělku, která nesmí překročit jednu polovinu minimální mzdy. Minimální mzda, je od 1. 1. 2022 Zobrazit více →
10 Hype

Nezaměstnaný na Úřadu práce – živnostenský list

Pokud jste si na konci listopadu 2021 vyřídil živnostenský list, pak jste od příslušného data OSVČ a podnikání je vaší hlavní činností. Pokud jste tak neučinil, tak máte povinnost informovat svoji zdravotní pojišťovnu, ČSSZ, Finanční úřad. Od zahájení činnosti OSVČ, Zobrazit více →
9 Hype

Zdravotní a sociální pojištění po skončení podpůrčí doby nemocenské

Sociální pojištění, si sám nikdy platit nemusíte. Sociální pojištění platí pouze podnikatelé (OSVČ), nebo jej za vás platí zaměstnavatel. Pokud jste například nezaměstnaný (s nárokem na podporu v nezaměstnanosti), nebo v pracovní neschopnosti po skončení zaměstnání (s nárokem na výplatu nemocenských dávek), pak Zobrazit více →
7 Hype

Sociální a zdravotní během neschopenky po skončení zaměstnání

Pokud máte smlouvu na dobu určitou, a ta vám skončí k datu, které bylo ve smlouvě dojednáno, pak se ale na vaší pracovní neschopnosti, nic nemění. I po skončení pracovního poměru na dobu určitou, pokračuje vaše neschopenka dále (dokud ji neukončí Zobrazit více →
9 Hype

Žena v domácnosti – placení sociální a zdravotního pojištění?

Pokud pečujete o jedno dítě do 7 roků, nebo o 2 a více dětí do 15 roků, pak můžete u své pojišťovny nahlásit, že jste „osoba pečující o dítě“. Od data, které zdravotní pojišťovně nahlásíte, by za vás zdravotní pojištění Zobrazit více →
9 Hype

Sociální pojištění po skončení rodičovského příspěvku

Doba, po kterou pečujete o nejmladší dítě v rodině, až do jeho 4 roků, se vám počítá, jako náhradní doba důchodového pojištění. Viz zákon o důchodovém pojištění (zákon číslo 155/1995 Sb.), paragraf 5: § 5 OKRUH POJIŠTĚNÝCH OSOB (1) Pojištění Zobrazit více →
6 Hype

Sociální a zdravotní pojištění na Úřadu práce

Zdravotní pojištění za vás platí stát, po celou dobu, co jste vedený v evidenci uchazečů o zaměstnání. Tedy ne jenom po dobu, kdy je vám vyplácena podpora v nezaměstnanosti. Ale i v době, kdy jste na Úřadu práce bez nároku Zobrazit více →