Co dělat když potřebuji delší vycházky během PN

5 Hype

Vycházky v nemocenské – pobyt mimo domov

Vycházky během pracovní neschopnosti povoluje ošetřující lékař. Ten při stanovení doby vycházek musí vycházet z toho, co mu umožňuje zákon. V zákoně je pak řečeno, že maximální doba vycházek je na 6 hodin denně (je možné rozdělit třeba na 3 hodiny dopoledne Zobrazit více →
13 Hype

Kam hlásit nedodržování vycházek

Během prvních 14 dní pracovní neschopnosti provádí kontrolu dodržování režimu vycházek především zaměstnavatel. ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení), v této době může také provést kontrolu, ale během prvních 14 dní ji provádí spíše až na základě nějakého podnětu. To, že během Zobrazit více →
4 Hype

Změna pobytu během nemocenské

Změna místa pobytu během pracovní neschopnosti je obecně možná. Zákon tuto možnost připouští. V případě, že se jedná o změnu místa pobytu v rámci České republiky, pak je rozhodnutí o této změně v kompetenci vašeho ošetřujícího lékaře (lékaře, který vám vystavil neschopenku). Pokud Zobrazit více →
6 Hype

Neomezené kontroly u nemocných – kdy může přijít kontrola?

O podobné změně zákona mi není nic známo. Na druhou stranu doba, kdy by mohla proběhnout kontrola dodržování režimu práce neschopné osob, tedy léčebného režimu nebo režimu povolených vycházek nebyla a není nijak konkrétně časově vymezena. To znamená, že dlouhodobě Zobrazit více →
6 Hype

Nemocenská v těhotenství a neomezené vycházky

I když budete v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství – tedy jste v podstatě zdravá, pouze je u vás nějaký rizikový faktor s ohledem na těhotenství – jedná se stále o klasickou pracovní neschopnost. Pro rizikové těhotenství tak platí stejná pravidla a podmínky, Zobrazit více →
7 Hype

Mám nárok na neomezené vycházky?

Na úvod je nutné říci, že během pracovní neschopnosti nemáte „nárok“ na vycházky. Vycházky může povolit ošetřující lékař (zvláště s ohledem na váš zdravotní stav). Ale žádný zákon již neříká, že by je musel povolit. Je řada zdravotních důvodů kdy nemocný Zobrazit více →
5 Hype

Vykonávaní stejné činnosti pro jiného zaměstnavatele při nemocenské

Obecně platí, že v době pracovní neschopnosti není zakázáno pracovat nebo podnikat. Ale za předpokladu, že výkon dané práce je v souladu s podmínkami, resp. nekoliduje s povinnostmi, které máte jako práce neschopná. To, co je zakázáno, je výkon stejné práce (pojištěné činnosti), na Zobrazit více →
6 Hype

Možnost brigády při neschopence

Obecně platí, že během pracovní neschopnosti (čerpání nemocenských dávek) nesmíte vykonávat především činnost, na základě které jste v pracovní neschopnosti a dostáváte nemocenské dávky. Konkrétně se jedná o ustanovení paragraf 16, zákona o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.: §16 Pojištěnec Zobrazit více →